13.3.

Posílám zadání práce z mluvnice. Zaslané úkoly počítají s dvoutýdenní absencí ve škole. Nesnažte se proto dělat práci na jeden zátah, ale spíše si udělejte 2 - 3 cvičení (cca 30 minut práce) a pak si dejte pauzu. Budete pracovat s učebnicí, zadání by mělo být jednoznačné, kdyby se objevily komplikace, obraťte se na mě na e-mail masek@zsholysov.cz.

PŘÍSLOVEČNÉ URČENÍ
- ZOPAKOVAT si úterní teorii v sešitě, kdo byl na matematické olympiádě, přepíše si do sešitu obsah hnědé tabulky v dolní polovině stránky 74
- 75/1 - vypsat do sešitu PU z komiksového příběhu a určit jejich druh (Pum, Puč, Puz) - kdo neví, mrkne se opět do tabulky na str. 74 či do sešitu na náš zápis
- 75/2 - doplnit ke všem slovesům vhodná Pum, Puč, Puz; příklad: sportoval - Pum: sportoval na hřišti, sportoval u kamaráda, Puč: sportoval hodinu, sportoval do večera, Puz: sportoval vytrvale, sportoval pravidelně
- 76/3 - doplnit PU tak, aby věty měly smysl, poté určit druhy PU; příklad: Celý den vytrvale pršelo (Puz). Celý den v Holýšově pršelo (Pum).
- opsat do sešitu hnědý rámeček na str. 76 - PU holé, rozvité a několikanásobné
- pod zápis si následně zapište tři věty s PU holým, další tři věty s PU rozvitým a nakonec 3 věty s PU několikanásobným; příklad: Sousedka myla VČERA schody. Sousedka myla MINULÝ TÝDEN schody. Sousedka myla VČERA i DNES schody.
- 76/5 - vyhledat PU a určit jejich druh
- 77/6 - graficky (jako jste to dělali všichni u tabule na známky) zakreslete všechny věty. Ve všech určete VŠECHNY slovní druhy. Snažte se to mít pěkné a přehledné, nenadávejte a při práci se usmívejte. :-)
- ve cvičení 77/7 podtrhněte základní skladební dvojice a určete u všech slov slovní druhy. Pozor: NEURČUJTE větné členy!!! Příklad: U (7) nás (3) škola (1) nebyla (5) a (8) děti (1) musely (5) chodit (5) na (7) učení (1) do (7) města (1) vzdáleného (2) hodinu (1) cesty (1).

Úkoly na sloh a literaturu uveřejním vzápětí... ;-)
MM

Vytvořeno: 13. 3. 2020