Jiří Trnka - osobnost měsíce února

Profesor Jiří Trnka (24. února 1912, Plzeň – 30. prosince 1969, Praha) byl český výtvarník, ilustrátor, sochař, scenárista, loutkář, kostýmní výtvarník a režisér animovaných filmů, jeden ze zakladatelů českého animovaného filmu.

Život
Odmala byl v úzkém kontaktu s loutkami, které se vyráběly
v jejich rodině. V letech 1929–1935 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Zpočátku navrhoval a vytvářel kulisy pro Divadlo Spejbla a Hurvínka J. Skupy v Plzni; později
v dnešním pražském Divadle Rokoko provozoval vlastní loutkové divadlo. Při svém prvním setkání s loutkovým filmem vytvořil pro reklamní účely postavu Hurvínka. V době 2. světové války se zapojil do pražského divadelního života návrhy scén a kostýmů. V Praze žil v letech 1938 – 1958 v Košířích ve vile Turbová, později ve svém domě na Kampě. Roku 1945 se stal spoluzakladatelem studia Bratři v triku. Roku 1967 byl jmenován profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, práci mu však znesnadňovala pokračující těžká nemoc, jíž podlehl 30. prosince 1969. Pochován je na Ústředním hřbitově v Plzni.

Dílo
S oblibou používal ve svých filmech loutky. Mezi jeho nejznámější loutkové filmy patří Staré pověsti české a Dobrý voják Švejk namluvené jeho přítelem Janem Werichem a celovečerní film podle předlohy Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Jeho dalším filmovým dílem z 60. let je například snímek Kybernetická babička a Ruka zpodobňující totalitu. Pro děti napsal a sám ilustroval pohádkovou knihu Zahrada, natočil loutkový film Bajaja, zpracoval filmovou verzi Starých pověstí českých.

Ocenění
Trnkův um nejlépe dokazuje množství ocenění, které za svoji tvorbu získal. Za celý život jich posbíral na padesát! Od vládnoucího režimu byl poctěn dvakrát Národní cenou (1949, 1950) za snímky BAJAJA a CÍSAŘŮV SLAVÍK, Státní cenou (1954), titulem Zasloužilého umělce (1955), Československou cenou míru (1958), Řádem práce (1962), titulem Národní umělec (1963) a roku 1967 byl jmenován profesorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Řadu ocenění si vysloužily jeho filmy i na světových festivalech. Získal Cenu Hanse Christiana Andersena, Melliésovu cenu za nejlepší animovaný film, na festivalu v Canes dostal hlavní cenu za film ZVÍŘÁTKA A PETROVŠTÍ, na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Zvláštní cenu poroty (1965) a desítky dalších. Kritika ho nazývala „Waltem Disneyem Východu“.

Zajímavost
Jako jeden z mála ilustrátorů vůbec, neli jediný na světě kreslil pravou, levou i oběma rukama. Ovšem pro psaní používal ruku pravou.

Jiří Trnka.jpg

čestný hrob J. Trnky na plzeňském Ústředním hřbitově.JPG