Jan Hus

Dne 6. 7. 2015 uplynulo 600 let od upálení mistra Jana Husa.

Jan Hus byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, reformátor a kazatel. Hus byl, po Johnu Wycliffovi, jehož myšlenkami a argumentací byl inspirován, jedním z prvních reformátorů církve, který téměř o jedno století předběhl své následníky - reformátory Luthera, Kalvína a Zwingliho.

Narodil se kolem roku 1370 v Husinci u Prachatic v chudé poddanské rodině. Učit se číst, psát, počítat a osvojit si základy latiny bylo tehdy možné jen na farních školách. Hus se musil učit nazpaměť morální pravidla, náboženská pravidla, evangelia o Ježíšově dětství atd. Když mu bylo asi 16 let, odešel studovat do Prahy na Karlovu univerzitu.

Na artistické fakultě získal roku 1393 hodnost bakaláře a roku 1396 mu byl propůjčen titul mistr svobodných umění. Již jako univerzitní mistr (od roku 1398) byl vysvěcen na kněze (roku 1400) a začal kázat v kostele sv. Michala a od 14. března 1402 v Betlémské kapli. Dne 15. října 1401 byl Hus zvolen děkanem artistické fakulty na zimní semestr 1401–1402[11] a v roce 1409 po odchodu většiny učitelů a žáku do Lipska rektorem univerzity.

Od roku 1398 vyučoval na pražské univerzitě a v letech 1409–1410 byl jejím rektorem. Ve svých náboženských pracích kritizoval mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev. Katolická církev ho označila za kacíře, jeho učení za herezi a exkomunikovala jej (1411). Římský král Zikmund Lucemburský mu zaručil bezpečný příchod na kostnický koncil, kde byl odsouzen jako kacíř, a následně byl vydán světské moci k upálení na hranici, když odmítl odvolat své učení.

K jeho odkazu se hlásili husité a později i další církve a společnosti vzešlé z české i protestantské reformace.

Jan Hus napsal několik děl, za všechna díla jmenujme např. Knížky o svatokupectví - kritika soudobé církve, napsáno po zákazu působení v Betlémské kapli. Za svatokupectví považoval Hus vymáhání poplatků za církevní obřady (křty, pohřby, mše, modlitby apod.), a to bez ohledu na chudobu věřících. Zasazuje se o odebrání majetku církevním hodnostářům, neříká však, komu by měl patřit.

Další dílo je O českém pravopise - odstranil spřežky a zavedl diakritický pravopis (aa → á; sz → š)

Datum jeho upálení se stalo českým státním svátkem.

Podobizna J. Husa.jpg

Kozí Hrádek, kde Hus pobýval.jpeg

Jan Hus souzený na kostnickém sněmu.jpg

Poslední výzva k odvolání svého učení.jpg