Jan Amos Komenský - osobnost měsíce listopadu

Další významnou osobností měsíce listopadu je Jan Amos Komenský, od jehož smrti letos uplynulo 345 let.

J. A. Komenský se narodil 28. 3. 1592 na Moravě. Byl biskupem Jednoty bratrské, filozof, spisovatel, pedagog a autor mnoha spisů z tohoto oboru. Odmítl přestoupit na křesťanskou víru, a proto se musel skrývat, později odešel do ciziny (Polsko,Amsterdam). Komenský je považován za zakladatele moderní pedagogiky a vysloužil si přízvisko Učitel národů. Jedno z děl Orbis pictus (Svět v obrazech) je přelomová učebnice cizích jazyků, Komenský zde uplatnil svoji zásadu „škola hrou“→ opatřil učebnici množstvím ilustrací, aby byla pro děti poutavá. Jeho pedagogická pravidla a didaktické zásady byly nadčasové. J. A. Komenský zemřel 15. 11. 1670 v Naardenu.

Díla Jana Amose Komenského:

Brána jazyků otevřená – dílo napsané latinsky, posléze i česky, učebnice latiny, která vzbudila mezinárodní ohlas

Informatorium školy mateřské – kniha je určena rodičům – zejména matkám, jak mají správně vychovávat dítě

Didaktika: Moudrost starých Čechů – tato sbírka obsahuje česká přísloví a lidové moudrosti

Svět v obrazech (Orbis pictus) - přelomová učebnice cizích jazyků, Komenský zde uplatnil svoji zásadu „škola hrou“→ opatřil učebnici množstvím ilustrací, aby byla pro děti poutavá. Nejdokonalejší pomůcka názorného vyučování cizích jazyků – pomocí obrázků.
Kšaft umírající matky Jednoty bratrské – (kšaft = závěť) Komenský se zde loučí se svou milovanou zemí.
Obsahuje: Víru v český národ: „Vláda věcích tvých k tobě se zase navrátí, ó lide český!“

Kancionál – sbírka českých duchovních písní

Labyrint světa a ráj srdce – alegorické dílo; hlavní hrdina, poutník (autor) prochází světem – městem, má 2 průvodce Všezvěd Všudybud a Mámení. Rozpor světa spravedlivého (vysněného) a světa skutečného.

„Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme, a cokoliv se tu koná, všech se týče.“

citát Jana Amose Komenského

Informace o J. A. Komenském byly zahrnuty do výuky matematiky, kde se žáci snažili zmapovat důležité mezníky v životě Komenského, v českém jazyce byli seznámeni s jeho dílem a ve výtvarné výchově malovali jeho portrét. Děti z 2. -5. ročníku se zúčastnily ankety, která měla za úkol prozkoumat znalost základních pojmů celého tématu.
Z výsledků ankety vybíráme to nejzajímavější (uvedeno v originále tak, jak to děti napsaly):
2. ročník: Kdo je to pedagog? - krám, doktor pro psi, dynosaurus, riba, klokan, internetoví vir, žere lidi, leze po zemi a štípá
3. ročník: Co dělá filozof? - filozuje, fizoluje, opravuje auta, pěstuje fazole, dělá lektvary, chrání tělo před bacili, sedí u počítače a pije kafe
4. ročník: Kdo to byl Jan Amos Komenský? - dobroduch, voják, skladatel, herec, fotograf
zvířat, dobyl severní pól
5. ročník: Komu se přezdívá „ Učitel národů“? - Jan Hus, Václav, Karel IV. a Miloš Zeman
Odpovědi byly převážně humorné, ale dlužno podotknout, že mnozí žáci odpověděli správně a že ve vyšších ročnících byly vědomosti na lepší úrovni. Doufáme, že nyní, tj. na konci měsíce věnovaného význačnému pedagogovi a filozofovi světového věhlasu - Janu Amosu Komenskému, by v anketě uspěla většina žáků.

Podobizna J. A. Komenského.jpg

Komenského busta v Maďarsku.jpg