Národní muzeum v Praze

exkurze

Národní muzeum v Praze – exkurze

Po dlouhých sedmi letech náročné rekonstrukce se částečně otevřela veřejnosti historická budova Národního muzea v Praze. Tato budova, na jejíž výzdobě se podíleli přední sochaři a malíři 19. století se stala cílem série exkurzí pro žáky naší školy.

V pondělí 18.3 se jako první vydali do Prahy žáci sedmého ročníku se svými učiteli. Využili jsme možnost cestování Západním expresem, který má jako jednu z nemnohých zastávek právě naše město a pohodlně nás zavezl až do Prahy na Hlavní nádraží. Cesta k muzeu byla krátká a tak jsme se brzy dočkali krásných a povedeně zrekonstruovaných vnitřních prostorů budovy. Nejprve žáci navštívili panteon muzea, jehož sochy a busty reprezentují elitu našeho národa.. Prohlédli si také zajímavé architektonické prvky budovy, jako jsou vitráže, kupole, lunety a podobně.

Pak už následovaly obě připravené výstavy.  Na výstavě nazvané 2x100 jsme mohli vidět to nejzajímavější a nejcennější ze sbírek muzea. Byla to pestrá směs vzácných historických artefaktů, z nichž některé muzeum vystavuje jen opravdu výjimečně. Nejvíce se líbila kost dinosaura, preparovaná lidská lebka nebo vycpaný model dnes již vyhynulého vakovlka.

Druhá výstava se věnovala historii Československa. Žáky zaujaly zejména vystavené zbraně, modely zemědělské techniky, ale také stará telefonní budka nebo možnost usednout do historických školních lavic.

Západní expres nás s pouhým tříminutovým zpožděním zavezl zpět do Holýšova. Žáci i učitelé si výstavu i cestu samotnou užili a byla pro ně jistě příjemným zpestřením každodenních školních povinností.

Silvie Reitharová

Vytvořeno: 22. 3. 2019