První pomoc zážitkem 2024

První pomoc zážitkem 2024 první pomoc

V týdnu 8.–12. dubna 2024 proběhl na Základní škole Holýšov zážitkový kurz první pomoci.

V pondělí a úterý 8. a 9. dubna se proškolili při dvouhodinovém kurzu třeťáci. V tělocvičně ZŠ Holýšov je paní Romana Kazdová seznámila s různými nebezpečnými situacemi a naučila je, jak zacházet s člověkem, který nejeví známky života. Děti si vyzkoušely ve skupinkách masáž srdce na figuríně a dozvěděli se o aplikaci Záchranka, kterou jim rodiče mohou nainstalovat do mobilu. Zažily také situaci, kdy musely ošetřit reálnou osobu, která je svým chováním mohla ohrozit. Nechyběla ani informace o nebezpečí energetických nápojů a jiných drog. Dvě hodiny utekly jako voda a na děti čekal malý praktický dárek a překvapení v podobě namaskování reálných zranění.

Ve středu, čtvrtek a pátek se kurzu zúčastnili žáci osmých tříd. Pro ně byl připraven celkem 4hodinový kurz, při němž se nejdříve seznámili s rizikovými situacemi (zasažení el. proudem, popáleniny, nadýchání se zplodin, tonutí atp.) a postupy, které v daných chvílích zvolit.

Žáci si následně vyzkoušeli, jak mají postupovat v situaci, kdy ošetřují člověka v bezvědomí, případně člověka s poraněnými obratli. Nejenže sami pomáhali, ale na chvíli se stali figuranty. Poté si také procvičili, jak by měl vypadat hovor se záchrannými složkami a stejně jako třeťáci se seznámili s aplikací Záchranka.

Po troše teorie bylo třeba si opět ověřit dovednosti prakticky, a proto přišlo na řadu ošetření reálné osoby. Nejprve se setkali s člověkem, který měl v ruce injekční stříkačku, ale bylo třeba jej ošetřit kvůli otevřené zlomenině a tepennému krvácení, následně ošetřovali osobu popálenou. V obou případech zjistili, že je třeba dávat pozor nejen na zdraví druhého, ale i to své.

V poslední části programu si každý vyzkoušel techniku správné resuscitace, ale např. také Heimlichův manévr, který je potřebné učinit ve chvíli, kdy se někdo dusí např. kouskem jídla.

Na závěr, za skvělou práci, si mohli nechat namaskovat zranění dle své libosti.

Všem se preventivní program zdravovědy zážitkem moc líbil a každý si z něho odnesl nové poznatky, díky kterým může pomoci jiným lidem.

Vytvořeno: 16. 4. 2024
Poslední aktualizace: 17. 4. 2024 9:11