Exkurze do Rakouska

Exkurze Rakousko

První den
Z Holýšova jsme vyrazili v dobré náladě v šest hodin. Cesta ubíhala příjemně, takže ani nevadilo, že jsme se k místu první zastávky dostali objížďkou přes bavorský venkov. Měli jsme tak příležitost se věnovat místní krajině a srovnávat s naším venkovem.

Když jsme dorazili k Chimsee, slunce už značně připalovalo a hladina jezera jen zářila. Většinu z nás zaujala čistota vody, v níž jsme mohli sledovat drobné rybky. Nastoupili jsme na loď a vyrazili k Fraueninsel, na němž nás již očekával slavný ženský klášter. Z celkem nenápadné budovy se vyklubal úžasný kostel z doby, kdy synové Karla Velikého bojovali o jeho dědictví. Průzkum ostrova pak probíhal v několika skupinkách. Někteří zamířili ke klášteru, jiné lákaly klášterní zahrady a další se věnovali malému městečku, které vyrostlo opodál. Nedaleko mola, u něhož kotvily lodi, sestry benediktinky opečovávaly bylinnou zahradu obklopenou růžovými keři.
Krátce po poledni jsme se vydali k Salzburgu. Prošli jsme městem k lanovce a nechali se vyvézt do hradu. Prohlídka hradu s audioprůvodcem se pro některé z žáků stala velmi dobrodružnou, neboť rozladili své zařízení a již poslouchali výklad o městě a hradu v čínštině. Samotné expozice byly úžasné. Kromě vojenství a značně veliké sbírky mučicích nástrojů čekala na žáky i každodennost hradu nebo hudební nástroje hradní kapely. Již značně zmoření horkem jsme navštívili Mozarthaus a slavnou hudební školu Mozarteum, v jejíchž zahradách jsme vychutnávali stín.
Poslední zastávkou dne byl hotel Meininger, kde se naši žáci ubytovali v pestré a multikulturní společnosti a někteří čile navazovali rozhovory s německy mluvícími sousedy. Jediným zádrhelem ale zároveň i zdrojem velkého veselí se staly karty ke dveřím. Souboj s elektronickým zámkem nakonec vyhráli všichni, a mohli se tak oddat spánku.

Druhý den

Po bohaté a vydatné snídani jsme se usadili v autobuse a přes Alpy vyrazili na další cestu. U jezera Wolfgangsee jsme se zastavili v městečku Abersee, kde se narodila a kde pobývala i Mozartova matka. Jen letmo jsme si za jízdy prohlédli Bad Ischel a po průjezdu alpskými údolími s nádhernými panoramaty jsme se vynořili u Hallstadtského jezera, za nímž se tyčil masiv Dachsteinu. Lanovka nás vyvezla celkem pohodlně k údolí, z nějž jsme vystoupali po dosti příkrých stezkách k Mamutí a pak i Ledové jeskyni. Během dvou téměř hodinových prohlídek jsme vyslechli informace o vzniku jeskyní, jeskynních medvědech i slepých broucích požírajících zbytky. Většinu z nás uchvátila krása ledových jezer, ledopádů i obrovské rozměry skalních dómů. Některé z dívek zaujal obzvláště průvodce jeskyněmi, který až nápadně připomínal pana učitele Kamice. Z Alp jsme se přesunuli údolími plnými hradů do malebného města Leoben. Po ubytování nás čekala večeře v místním hostinci sloužícím návštěvníkům již od 16. století. Následovala večerní prohlídka města mírně zpestřená nezvykle přítulnými maturanty, bezpochyby přilákanými do značné míry dívčím kolektivem.

Třetí den

Po snídani, při které se místní číšnice rychle naučila několik českých slovíček, jsme se vydali na cestu k Vídni. Někteří z žáků nevěřícně sledovali Hundertwaserhaus a povídali něco o Kocourkově, další si během maratonské prohlídky povšimli, jak moc se Vídeň podobá Praze, prohlédli si Hofburg, budovu parlamentu s obří sochou Palas Atheny, zaznamenali duhový týden na vídeňské radnici, nebo navštívili chrám sv. Štěpána. Následovala prohlídka Schönbrunu s proslaveným záchodem Františka Josefa I., palácové zahrady a vídeňská zoo.
Žáci i žákyně obdivovali slony, lvy, tygry i pandy, které se zrovna nacpávaly bambusem, a nevynechali ani kavárnu, kde vychutnávali pravý sacherdort. Pak nás čekala jen cesta domů, která probíhala již klidně a bez problémů.

Vytvořeno: 31. 7. 2017
Poslední aktualizace: 31. 7. 2017 10:42