Cesta do Anglie

Cesta do Anglie	Během 13.- 17. května 2014 se uskutečnila exkurze žáků naší školy do Anglie.

Skupina 45 žáků 6.-9. ročníků vyrazila v úterý 13.5. odpoledne od školy a cesta vedla přes Německo (Frankfurt am Mein, Aachen), Belgii a francouzské Calais, kde jsme se v časných ranních hodinách přesunuli trajektem do anglického Doveru. Cesta trvala přibližně hodinu a půl a během ní bylo možné v klidu posedět v kavárničce, popřípadě se dospat na některé z mnoha pohovek. :-)

Do Londýna jsme dorazili přibližně v 9 hodin našeho času, ale hodinky jsme posunuli zpět na 8 hodin, abychom se přizpůsobili místnímu času. Autobus jsme nechali odpočívat a pěšky jsme vyrazili obhlédnout několik zajímavých míst - prošli jsme kolem budovy parlamentu se světově známou věží Big Ben, prohlédli jsme si zvenku Westminsterské opatství, prošli jsme kolem Downing Street a posvačili v St. James´ parku. Prohlédli jsme si zvenku ještě Buckinghamský palác a metrem jsme se přesunuli do muzea voskových figurín - Madam Tussaud´s. Všem se nám v muzeu opravdu moc líbilo a zřejmě asi nejvíc část s hororovou atmosférou a část nazvaná the Spirit of London, kde jsou návštěníci přepraveni vozíčky v podobě černých londýnských taxíků a projíždějí úseky, v nichž jsou zachyceny nejvýznamnější etapy vývoje tohoto města - jeho založení, doba alžbětinská s Williamem Shakespearem, období morové epidemie, velký požár Londýna, průmyslová revoluce, viktoriánská doba a období 2. světové války, kdy byl Londýn velmi poničen nálety.

Po návštěvě muzea jsme se metrem přesunuli na stadión ve Wembley, kde jsme absolvovali fantastickou prohlídku s bezkonkurenčním průvodcem Stevem. Krom toho, že nás donutil zapamatovat si fakta, že do Wembley se vejde 90 tisíc lidí a že je tam 2618 toalet, donutil nás několikrát vyzkoušet akustiku stadiónu různými pokřiky, děti rozdělil na dva fotbalové týmy, které jako hvězdy vstoupily na hřiště, a ukázal nám také místnost, kde se fotbalisté setkávají s novináři. Měli jsme také možnost prohlédnout si šatny a fotbalový pohár, který běžně předávají členové královské rodiny.

Po návštěvě Wembley nás autobus převezl na meeting point, kam si pro děti přijely rodiny, v nichž byly děti dvě noci ubytované. Pro naše děti to bylo velmi zajímavé kulturní obohacení, protože naprostá většina dětí byla ubytovaná v rodinách Britů, kteří měli mimoevropký původ.

Ve čtvrtek ráno děti dostaly na oběd balíčky s tradičními sendviči a pitím a vyrazili jsme po stopách Harryho Pottera, nejprve do 2 hodiny vzdáleného Oxfordu, kde jsme viděli Christ Church College a kapli, poté jsme se vrátili zpět do Londýna, do ateliérů Warner Bros, kde se natáčely filmy o Harrym Potterovi. Tato atrakce byla pro mnohé něčím nezapomenutelným. Viděli jsme spoustu kostýmů, rekvizit a dechberoucích masek. Zde bylo jasně vidět, proč děti film o Harrym Potterovi mají tak moc rády. Viděli jsme tu fantastický model Bradavic, fialový autobus, létající auto, pavouka, Klofana, masky všech postav a někteří z nás tu ochutnali i tzv. máslový ležák.

V pátek ráno nás autobus odvezl do školy, kde se nás ujal učitel Gary. V místnosti, kam studenti chodívají na náboženství a která je přizpůsobena pro větší počet lidí, měl pro naše žáky připravený interaktivní program, který se týkal britských herců a významných postav historie. Naše žáky Gary vtahoval do své prezentace - dával jim různé masky a oni pak předváděli to, co jim Gary vysvětloval, že předvést mají. Postupně se na jeho "jevišti" vystřídali téměř všichni žáci. Závěrem jsme si symbolicky zazpívali kultovní písničku We Are the Champions a ze školy jsme všichni rozesmátí odcházeli na Duck Tour - jízdu "kachním autobusem". Jedná se o staré autobusy, které za 2. světové války patřily americkým vojákům a které pak skupina nadšenců oblékla do žlutého kabátku, připomínajícího kachnu. Dále využili toho, že toto vozidlo umí také plavat, a tak se tomuto autobusu také někdy říká obojživelník a své prohlídkové jízdy předvádí na silnici, odkud pak vjede do Temže a pokračuje vodní cestou. Našemu autobusu se ale do vody moc nechtělo, stěžoval si na technické problémy, a tak nás provezl "jen" po silnici, dál jsme museli přestoupit na loď.

Závěrem exkurze jsme si ještě prohlédli korunovační klenoty v Toweru a dali jsme si vyhlídkovou jízdu na London Eye, která byla pro mnohé žáky opravdu velkým zážitkem.

Večer nám řidiči v autobusu ohřáli párky a vydali jsme se na cestu domů, tentokrát Eurotunelem, v němž se auta, autobusy i kamiony přepravují nákladními vlaky. Náš vlak měl "big problem", jak nám bylo po 45 minutách čekání ve vagónu řečeno, a tak jsme se museli přesunout do jiného vlaku. Tato nepříjemnost, která nám trochu prodloužila cestu domů, ale byla jediným zádrhelem za celých 5 dní a radost z výletu nám, myslím, nikomu nezkazila.

Během výletu jsme měli nádherné teplé a slunečné počasí, výborného průvodce a opravdu velmi příjemné řidiče. Nestal se žádný úraz, nikdo neonemocněl a nikomu se neztratilo nic důležitého. Program vyšel téměř dokonale, a tak se dá říct, že výlet do Anglie byl opravdu velmi, velmi vydařený.

Závěrem bych chtěla poděkovat vedení školy, že tento výlet umožnilo, cestovní kanceláři Školní zájezdy, která byla jedinou cestovní kanceláří ochotnou zrealizovat náš naplánovaný program, průvodci Pavlu Jurečkovi, který nás s absolutním klidem a přehledem provedl všemi atrakcemi a bravurně dokázal vyřešit všechny drobné problémy, dále úžasným řidičům, kteří nás s absolutním přehledem dovezli tam i zpět (a uměli vařit polévku a párky :-)), a také žákům, kteří náročný program s minimem odpočinku zvládli na jedničku.

Postupně budeme na stránky školy přidávat fotografie a na přání rodičů připravíme prezentaci nejlepších fotografií, určenou dětem i rodičům, čas a místo budou upřesněny.

Vytvořeno: 31. 7. 2017
Poslední aktualizace: 31. 7. 2017 10:47