Návštěva Západočeského muzea v Plzni

Návštěva Západočeského muzea v Plzni 1 V rámci výročí 30 let od sametové revoluce vyrazily 9. ročníky 20. listopadu do Západočeského muzea v Plzni, kde je čekal edukačně zážitkový program Svobodná generace. Program byl koncipován do dvou bloků. Prvním byla komentovaná prohlídka výstavy Listopad 1989 v Plzni aneb Na podzim padá listí a komunisti.

Na výstavě si žáci mohli odpočinout v dobově zařízeném obývacím pokoji, kde zhlédli na černobílé televizi zpravodajství. Poté se dostali na stanici veřejné bezpečnosti. Cestou si mohli prohlédnout spoustu fotografií, plakátů a předmětů z dané doby. Svoje putování pak ukončili v dobovém dětském koutku. V rámci druhého bloku byl žákům promítán krátký dokument o Václavu Havlovi, kterým je provázel choreograf Yemy (známý z pořadu Tvoje tvář má známý hlas) a herečka a novinářka Emma Smetana. Poté si vyzkoušeli psaní na starých psacích strojích. Po důkladném zácviku každý tvořil vlastní text na téma „Co pro mě znamená svoboda“. Z těchto žákovských prací pak vznikne ručně vázaná kniha vzkazů Svobodné generace, která bude slavnostně předána Knihovně Václava Havla. V rámci exkurze si žáci v Západočeském muzeu mohli také prohlédnout tamější zbrojnici. Tématu sametové revoluce se mimo jiné žáci věnovali i ve škole, a to jak před výletem do muzea, tak i po něm. Ve škole byl 15. 11. uspořádán projektový den na toto téma a v hodinách dějepisu pak žáci zhlédli krátký dokumentární film z edice Slavné dny, používali metody kritického čtení, tvořili vlastní plakáty a básně, zahráli si Brain Box. Téma Listopadu 1989 žáky velmi zaujalo a jejich reakce na pořádanou exkurzi byly pozitivní.

Vytvořeno: 26. 11. 2019
Poslední aktualizace: 11. 12. 2019 16:09