Exkurze do Státního okresního archivu v Horšovském Týně

Exkurze do Státního okresního archivu v Horšovském Týně 1 6.ročník

V září se žákům šestého ročníku objevil v rozvrhu nový předmět, dějepis. První hodiny byly věnovány historickým pramenům a jejich uchovávání. Pro zpestření tohoto tématu se žáci šestých tříd vydali poslední týden v září do Státního okresního archivu v Horšovském Týně.

V konzervátorské a restaurátorské dílně poznali, jakým způsobem je nakládáno s papírovými archiváliemi, historickými knihami a pergamenovými listinami. Žáci měli možnost si zde vše zblízka nejen důkladně prohlédnout, ale i osahat. V další části exkurze pak zamířili do depozitáře, kde pro ně byla připravena k nahlédnutí například kronika naší školy.  Pak se usadili v badatelně archivu, kde si prohlédli některé z nejstarších zde uchovávaných písemností a vyzkoušeli si, jak obtížné je jejich čtení, také si zkusili napsat své jméno novogotickým písmem.

Po návštěvě archivu žáky čekala procházka zámeckým parkem zakončená vydatným občerstvením v místní cukrárně.

Hana Štěpánová

Vytvořeno: 15. 10. 2019