Povídání o Africe

Povídání o Africe V pondělí 13. května 2019 se žáci žákovského parlamentu mohli zúčastnit besedy o Africe, která pro ně byla uspořádána jako odměna za jejich celoroční úsilí, snahu a činnost v ŽP. Beseda se konala bezprostředně po schůzce ŽP v učebně Geometrie, kde se do poutavého vyprávění pustil p. Josef Hais, který v Africe strávil celé tři týdny.

Jeho povídání začalo nad mapou Afriky a tabulkou se základními daty o navštívených afrických státech. S pomocí těchto prostředků byly žákům představeny tři africké státy (Kongo, Rwanda a Uganda), které p. Hais navštívil a zároveň je pro představu srovnal, co do rozlohy, počtu obyvatel a hustoty zalidnění, s Českou republikou. Poté si žáci mohli prohlédnout bankovky jednotlivých států, na kterých byly vyobrazeny i některé symboly těchto států a typická zvířata jako např. jeřáb, gorila, hroch a další. Následně se p. Hais rozpovídal o jednotlivých státech tak, jak je se svými přáteli a průvodkyní projížděl. Žáci se dozvěděli mnoho zajímavostí o místním jídle, dopravě, zemědělství a africké fauně. Neméně zajímavá byla i historie těchto zemí, i když z ní mnohdy běhal mráz po zádech. Veškeré povídání bylo doplněno osobními fotografiemi a krátkým videem p. Haise. Žáci mohli pomocí těchto fotografií nahlédnout i do místní porodnice, základní školy a učiliště, kde se afričtí chlapci učili na automechaniky a africké dívky na kadeřnice. V závěru besedy si žáci mohli prohlédnout africkou masku, kterou si p. Hais z Afriky přivezl jako suvenýr.

Jménem žákovského parlamentu děkuji p. Haisovi za příjemně strávené pondělní odpoledne.

Tereza Vicianová

Vytvořeno: 28. 5. 2019