Exkurze na ÚP v Domažlicích

27.5.2019

Exkurze 8. ročníků

V průběhu května se v rámci volby povolání osmé ročníky zúčastnily exkurze na Úřadu práce, Obchodní akademii, Gymnáziu J. Š. Baara a Středním odborném učilišti v Domažlicích.

Sešli jsme se již časně ráno, a to v 7:15. Žáci se sami rozdělili do dvou skupin – 1. skupina vyrazila na SOU a druhá na OA, SZŠ a GJŠB. Obě skupiny absolvovaly besedu na Úřadu práce, kde se žáci dozvěděli, co vše musí udělat proto, aby se dostali na obor, který je láká. Seznámili se s přihláškou na střední školu, zápisovým lístkem, získali informace, podle kterých by si měli vybírat své další směřování v životě, a v neposlední řadě jim pracovnice ÚP kladla na srdce, že důležitou součástí je také prospěch na základní škole, který jim může výrazným způsobem pomoci při přijímacím řízení. Posléze se žáci mohli v jednotlivých šanonech seznámit s tím, jaké dovednosti a předpoklady jsou potřeba k výkonu různých zaměstnání.

Skupina, která posléze vyrazila na SOU, měla možnost navštívit učebny odborného výcviku oboru kosmetička, kde se žákyně dozvěděly, co musejí splňovat a naučit se, aby se v tomto oboru uplatnily. Dívky byly dále nadšené při návštěvě kadeřnictví, kde jim učnice natočily vlasy.              V oddělení gastronomie žáci dostali informace o trendech moderního pohostinství a kuchyně. Hoši asi nejvíce ocenili obor kovoobráběč a CNC seřizovač. O některé obory je opravdu velký zájem a   u všech lze říci, že v dnešní době má řemeslo zlaté dno.

Skupina, která se vydala na GJŠB, se dozvěděla, že studenti gymnázia musejí mít výborný prospěch na ZŠ a nezbytnou podmínkou je být studijními typy, neboť se jedná o náročné čtyřleté studium. Na obchodní akademii se seznámili se všemi obory, které tato škola nabízí, a dokonce i navštívili hodinu informatiky. Na SZŠ měli žáci možnost zhlédnout náběry krve, které studenti prováděli na figurínách.

Díky zvídavým dotazům některých žáků a projevenému zájmu je možné, že se jejich kroky budou  v budoucnu ubírat na některou z navštívených středních škol.

Celou exkurzi můžeme zhodnotit jako zdařilou, a to i přes to, že celá akce byla poznamenána ztrátou mobilního telefonu jednoho z žáků. Věříme, že některým exkurze pomohla při nelehkém rozhodování o budoucím životě.

Miroslav Brabec

Vytvořeno: 28. 5. 2019