Exkurze do Národního muzea

8.ročník

Exkurze do Národní muzea v Praze

Ve čtvrtek 16. května se na exkurzi do Národního muzea v Praze jako poslední vydali žáci 8. ročníků. Cesta Západním expresem proběhla bez jakýchkoli problémů – od koupi jízdenek, přes rezervaci místenek, kdy České dráhy ráno volaly do školy, aby nám sdělily, ve kterém voze jsou pro nás připraveny místenky, až po pohodovou a příjemnou cestu bez velkého zpoždění. Cesta uběhla rychle a kolem půl jedenácté jsme už vystupovali v Praze. Cestou k muzeu si žáci prohlédli sochu sv. Václava od J. V. Myslbeka, o kterém žáci těsně před návštěvou Prahy slyšeli v hodinách dějepisu, a pomník Jana Palacha a Jana Zajíce.

V muzeu žáci měli možnost zhlédnout dvě výstavy. První z nich nese název 2 x 100 - 200 exponátů vystavených na výstavě 2 × 100 patří mezi nejvýznamnější a nejzajímavější z více než 20 milionů sbírkových předmětů, které Národní muzeum opatruje a uchovává. Výstava nám představila na první pohled nesourodé předměty v překvapivém a novém kontextu, který odráží rozmanitost exponátů – historických, přírodovědných a uměleckých, pocházejících nejen z Čech, ale z celého světa.

Druhá Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava přibližuje soužití Čechů a Slováků ve společném státě a ukazuje to, co nás spojovalo i rozdělovalo. Výstava mapuje všechny klíčové okamžiky bouřlivého 20. století, ale též konkrétní osudy obyčejných lidí. 1200 předmětů doplněných audiovizuálními dokumenty a interaktivními prvky návštěvníkům připomene, jak se Československu žilo, jaké hodnoty vyznávalo a čím dodnes inspiruje svět. Vedle exponátů připomínajících každodenní život je výstava plná unikátních předmětů mapujících osudové okamžiky. Poprvé v historii na ní návštěvníci mohou spatřit zcela jedinečný soubor nejvýznamnějších dokumentů našich dějin, jako jsou originály Pittsburské dohody, Mnichovské dohody, Československé ratifikace mírových dohod nebo Deklaraci Hácha – Hitler, jejímž podpisem byla ukončena existence meziválečného Československa.

Po výstavě většině vyhládlo, a proto padlo rozhodnutí jít se občerstvit do KFC. Někteří se poté ještě rozhodli pro zmrzlinu. Čas kvapil, a tudíž nezbývalo nic jiného než se vydat na nádraží. Přesně ve 13:45 jsme vyrazili směr Holýšov. Cesta zpět uběhla snad ještě rychleji, někteří pospávali, jiní využili možnosti wifi, někdo si povídal. Zhruba kolem tři čtvrtě na čtyři jsme plni dojmů a zážiků dorazili do Holýšova a mohli naši vyvedenou exkurzi ukončit.

Miroslav Brabec

Vytvořeno: 21. 5. 2019