Divadélko

Kino Holýšov

Divadelní učebnice aneb České divadlo 20. století

V pondělí 28. května navštívil naši školu herecký soubor Divadélko pro školy s představením Divadelní učebnice aneb České divadlo 20. století. I přes relativně uvolněnou atmosféru představení nabídli herci žákům faktický odborný výklad a různorodé úryvky ze slavných divadelních her mapující období od vzniku samostatného Československa až po současnost.

Prvorepubliková atmosféra byla připomenuta úryvkem ze hry Don Juan & comp. z repertoáru Osvobozeného divadla komediální tvorby dvojice J. Voskovce a J. Wericha.

Předválečnou dramatickou atmosféru naopak vystihl dialog z divadelního zpracování Karla Čapka Válka s Mloky.

Pro období nesvobody na české divadelní scéně v 50. a 60. letech 20. století měla zásadní význam tzv. divadla malých forem. Ukázka z české populární hudby byla z pražského Divadla Semafor a kabaretní scénka J. Suchého a J. Šlitra.

70. léta byla připomenuta legendárním muzikálem brněnského divadla Husa na provázku Balada pro Banditu.

Celé představení vyvrcholilo ukázkou zcela svérázného humoru Divadla Járy Cimrmana ze hry Vyšetřování ztráty třídní knihy.

Žáci si zde připomněli tzv. osmičkové roky (1918, 1938, 1948, 1968).

Jak žáci, tak i učitelé hodnotili divadelní představení velmi pozitivně a jako příjemné zpestření výuky. Věříme, že divadelní soubor navštíví naši školu i v příštím školním roce.

Miroslav Brabec

Vytvořeno: 30. 5. 2018