Zdeněk Miler (1921- 2011)

V měsíci únoru jsme si připomněli tvorbu významného českého ilustrátora, režiséra a zejména výtvarníka animovaných filmů Zdeňka Milera.

Svoji uměleckou činnost začal ve zlínských filmových atelierech, poté pracoval v barrandovském studiu Bratři v triku pod vedením Jiřího Trnky. Z. Miler nejvíce proslul animovaným seriálem o Krtkovi. Byl též ilustrátorem dětských knih - Pohádkový dědeček, Kubula a Kuba Kubikula, Cesty formana Šejtročka či O veselé mašince. Za své dílo získal Z. Miler mnoho ocenění u nás i v zahraničí.
Provedli jsme anketu mezi žáky 1. stupně a učiteli, která zjišťovala oblibu jednotlivých dílů seriálu o Krtkovi. Na 1. místě se umístil 1. díl- Jak krtek ke kalhotkám přišel, za ním pak následovala epizoda Krtek a orel.
O velké oblibě tvorby Zdeňka Milera pak vypovídala výstava fotografií Máme rádi Z. Milera, kde se sešla celá řada snímků žáků s plyšovými krtečky, cvrčky, s oblíbenými knihami, ale i s oblečením či ložním prádlem.
Tvorba Z. Milera se samozřejmě stala součástí vyučovacích hodin čtení a literární výchovy, kdy jsme si uvědomili velký význam tradičního animovaného filmu v životě dětí.

Vytvořeno: 31. 7. 2017
Poslední aktualizace: 14. 8. 2017 9:28