Otto Wichterle - osobnost měsíce října

Další významnou českou osobností měsíce října vedle Jana Wericha byl Otto Wichterle

Byl to světově proslulý český vědec a vynálezce. Známý je především svými objevy a vynálezy, které vedly k zásadnímu zdokonalení a celosvětovému rozšíření měkkých (gelových) kontaktních čoček. Proslavil se též objevem umělého polyamidového vlákna – silonu.

Dětství a vzdělání:
Otto byl spolu s bratrem Janem nejmladší ze všech dětí. Otto neměl mnoho kamarádů. V šesti letech v důsledku šoku, když téměř utonul v jezírku močůvky, trpěl horečkami, které neustupovaly celé léto. Rodinný lékař nařídil klid na lůžku a předpovídal mu jeden rok života. Po roce, kdy byl Otto stále naživu, a dokonce horečky částečně polevily, začala za ním domů docházet učitelka a probírala s ním a jeho bratrem Janem látku obecné školy. Po dalších dvou letech (kdy stále neumíral) nastoupil v roce 1921 Otto do obecné školy. Stal se členem juniorského tenisového mužstva, které se v Prostějově zformovalo. Tenisem trávil téměř veškerý svůj volný čas, což se začalo brzy projevovat na prospěchu. Do oktávy se ale vzpamatoval natolik, že odmaturoval s vyznamenáním. Ze školních předmětů ho nejvíce bavila matematika a fyzika, naopak nejméně se věnoval latině a řečtině.
Po maturitě byl Otto rozhodnutý pokračovat na vysoké škole, ale neměl žádný vyhraněný zájem. Podal přihlášku i na fakultu Chemicko-technologického inženýrství ČVUT v Praze (dnešní Vysoká škola chemicko-technologická v Praze). Na fakultu byl přijat, a tak na podzim roku 1931 započal své studium chemie.

Osobní a profesní život:
21. prosince 1942 byl Wichterle zatčen, protože se účastnil odboje. Nebyl poslán do koncentračního táboru, ale byl pouze uvězněn, a to na čtyři měsíce.

Nejznámějším vynálezem Otty Wichterla jsou gelové kontaktní čočky. První čočky byly aplikovány na pacientech 2. oční kliniky v Praze. Prokázalo se tak, že měkké čočky mohou poskytnout dokonalou korekci zraku a jsou pacienty poměrně dobře snášeny. Ministerstvo zdravotnictví však výzkum i přes Wichterlovo naléhání v roce 1961 zrušilo kvůli malým výtěžkům.
Roku 1990 byl zvolen prezidentem ČSAV a na této pozici setrval do roku 1993. Téhož roku byl po něm pojmenován asteroid Wichterle. Do konce svého života se snažil být ve styku s chemií, přestože se již nemohl naplno věnovat pracím v laboratoři, zajímal se o dění v oboru a rozdával rady. Otto Wichterle zemřel na své chatě 18. srpna 1998 ve věku nedožitých 85 let.

Fotografie O. Wichterleho.jpg

Pamětní deska v Prostějově věnovaná sourozencům Wichterlovým.jpg