Setkání s žáky z Kümmersbrucku

Je příjemné nacházet nové přátele a ještě příjemnější setkat se s těmi starými. Pro setkání s žáky a učiteli z Kümmersbrucku platí oboje.

Žáci z nižšího stupně si s německými spolužáky užívali sportovní aktivity, ti starší se vydali na cesty. Jako první byla na řadě návštěva Prahy. Charismatický ředitel německé školy s energií sobě vlastní pomohl překonat počáteční rozpaky a ostych již na místě setkání na Rudné a k Praze již pokračovaly autobusy s promíchanou českoněmeckou posádkou. Ze Strahova, kde jsme vystoupili z autobusů se výprava vydala na Petřín, navštívila bludiště i rozhlednu a pokračovala kolem Pražského hradu na Kampu. Po krátkém odpočinku u obřích nemluvňat se českoněmecké skupinky vydaly přes Karlův most Prahou. Krátké rozloučení na Florenci bylo spojeno s očekáváním příštího týdne. Výprava do Mnichova se konala o týden později. Cesta tam byla poněkud delší, okořeněná zmatkem ohledně cíle a pohledem na pole chřestu, kterých je bavorský venkov plný. I když o tom již někteří pochybovali, nakonec jsme se s německými příteli setkali. Po krátkém uvítání a občerstvení jsme se vydali na prohlídku Allianz Areny, kde hraje Bayern Mnichov . Dostali jsme se i do zázemí, kde si žáci mohli prohlédnout šatny velkých fotbalových hvězd a některé z dívek se zasnily při pohledu do sprch. Ze stadionu jsme se vydali na prohlídku města, kde jednotlivci naplnili svá přání. Někdo se kochal architekturou, jiný navštívil obchůdky a další se věnovali kulinářským zážitkům. Z Mnichova jsme se domů vydali již ve značně pokročilou hodinu a s jednou zastávkou dorazili do Čech. Myslím, že přes drobné dopravní komplikace byla obě setkání milá a pomohla k vzájemnému poznávání, procvičení jazyka a snad i vzniku několika přátelství. Na závěr je třeba poděkovat všem, kdo tato setkání umožnili finančně i organizačně a také Kristýně Forbergerové, která si za své překladatelské umění a otevřenost zaslouží snad i vyznamenání.

Martínek

toho času učitel