Techmania Plzeň

Techmania Plzeň

23. a 24. května navštívily 4., 6., 7. a 9. ročníky Techmanii Plzeň. Žáci prošli fyzikální, biologickou a chemickou laboratoří.
Ve fyzikální laboratoři s názvem Fyzikální omeleta žáci zjistili, jak poznat čerstvé vejce, zkusili postavit vajíčko na špičku nebo ho rozmáčknout. Kouzlili také s obarveným mlékem nebo s malířskou směsí v mikrovlnné troubě.
V biologické laboratoři si žáci prošli laboratoří s názvem Fotosyntéza. Fotosyntéza je jedním ze základních procesů v přírodě. Žáci se pomocí několika pokusů přesvědčili, že rostliny produkují kyslík a že jsou opravdu schopné využívat oxid uhličitý, který lidé vydechují. Pomocí mikroskopů pozorovali průduchy na listech. V laboratoři pod názvem Exkurze do DNA byli žáci zasvěceni do tajů DNA a genetického inženýrství. Jejich úkolem bylo pozorovat pomocí mikroskopu buněčná jádra na vlastnoručně připravených a obarvených preparátech. Poté extrahovali DNA z rostlinného materiálu a zjistili, zda je možné deoxyribonukleovou kyselinu pozorovat pouhým okem.
Chemická laboratoř s názvem Tajná zpráva byla zaměřena na kryptografii neboli šifrování. Žáci neviditelným inkoustem napsali vzkaz, který se jejich spolužáci pokusili různými metodami rozšifrovat. Dozvěděli se také, že takový vzkaz je možné ukrýt do většího celku, například koláže. Pro její vytvoření si žáci vyrobili speciální lepidlo.
V médiích se čas od času objeví zpráva o nálezu neznámé látky, která může být stejně dobře drogou, smrtícím práškem nebo moučkovým cukrem. V laboratoři s názvem Podezřelý nález se žáci dozvěděli, jak se v takovém případě zjišťuje, o co jde. Stali se chemickými inženýry a jednoduchými pokusy identifikovali neznámý vzorek. Zjistili, že ne všechny látky se rozpouštějí ve vodě, vyzkoušeli si zjišťování pH univerzálním indikátorovým papírkem a viděli, že některé kationty kovů dokáží zbarvit plamen. Při práci si žáci osvojili elementární postupy práce v chemické laboratoři.
Někteří žáci absolvovali i dílny s názvem Dobyvatelé hradu. Úkolem žáků bylo sestrojit model účinné střelné zbraně, jíž se v dávných dobách dobývaly hrady. Spojili dřevěné dílky pomocí šroubů tak, aby byl model funkční a dostřelil co nejdále.
Ve zbývajícím čase si žáci prošli různé interaktivní expozice, např. 150 let průmyslu v Plzni, Chemistři, Edutorium, Obnovitelné zdroje energie atd.
Dle zájmu, nadšení a sdílených zážitků žáků lze usuzovat, že se jim daná akce líbila.

Vytvořeno: 31. 7. 2017
Poslední aktualizace: 31. 7. 2017 11:17